Rośnie pozycja Polski na rynku energii odnawialnej. Rząd stawia m.in. na energetykę wiatrową i biogaz
Polska staje się coraz bardziej znaczącym graczem na rynku energii odnawialnej. Przewodzi inicjatywom rozwijającym energetykę wiatrową, stawia na wykorzystanie biogazu i energetykę wiatrową. W ciągu 20 lat chce zbudować zeroemisyjny system energetyczny.
2020-09-03, 14:22
- Polska chce budować przywództwo w basenie Morza Bałtyckiego jeżeli chodzi o rozwój energetyki wiatrowej na morzu, we współpracy z państwami bałtyckim i Komisją Europejską - powiedział w czwartek minister klimatu Michał Kurtyka. We wrześniu mają spotkać się w tej sprawie ministrowie z kilku krajów.
Kurtyka: zaproponujemy międzynarodową inicjatywę dotyczącą offshore na Bałtyku
- Chcemy być tym krajem, który będzie budował przywództwo w basenie Morza Bałtyckiego, jeżeli chodzi o rozwój energetyki wiatrowej na morzu (offshore). Stąd zaprosiłem na koniec września ministrów państw bałtyckich do tego, żebyśmy wspólnie z Komisją Europejską utworzyli taki sekretariat i wspólną inicjatywę zagospodarowania potencjału Morza Bałtyckiego - powiedział minister podczas jednej z sesji 12. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Powiązany Artykuł
Zielona energia może dać nawet 68-proc. redukcję emisji CO2. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego mają pomysł
Energetyka z wiatraków morskich elementem budowy polskiego systemu energetyki odnawialnej
Kurtyka przypomniał, że rozwój mocy wiatrowych na Bałtyku (do 2030 r. ich moc może sięgnąć ok. 8 GW - PAP) to jeden z kierunków transformacji polskiej energetyki.
Inne elementy tej transformacji to m.in. uruchomienie energetyki jądrowej oraz dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii.
REKLAMA
Jak mówił, Polska to obecnie "najgorętszy rynek OZE w Europie", zaś według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii, między 2019 a 2024 rokiem wzrost mocy zainstalowanej w OZE wzrośnie o dalsze 65 proc.
Już prawie jedna czwarta mocy pochodzi w Polsce z OZE
"Już dzisiaj mamy 10 tys. megawatów zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach energii, na 44 tys. megawatów zainstalowanej mocy ogółem. Jest bardzo duże zainteresowanie programami „Mój prąd” i „Czyste powietrze”. Idziemy w kierunku zwiększenia odnawialnego komponentu w naszym miksie energetycznym - mówił Kurtyka, uczestniczący w katowickim kongresie za pośrednictwem łącz internetowych.
Polska chce mieć za 20 lat zeroemisyjny system energetyczny
- Mamy bardzo ambitny plan, aby w ciągu najbliższych 20 lat w Polsce zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny, który będzie porównywalny swoją wielkością - jeżeli chodzi o moce zainstalowane - do obecnego systemu (...). Ten pociąg jest już w Polsce rozpędzony. Jedna na trzy megawatogodziny w polskim systemie elektroenergetycznym będzie już w 2030 r. pochodziła ze źródeł odnawialnych" - dodał szef resortu klimatu.
Powiązany Artykuł
Mój prąd, Agroenergia czy Energia Plus. Zobacz, jak skorzystać z rządowych programów
Plany dotyczą dekarbonizacji, biogazu, wodoru
Przypomniał, że trwają także prace nad strategiami w zakresie biogazu.
- Chcielibyśmy, żeby znaczna część polskich gazociągów była dostosowana do transportu gazów zdekarbonizowanych w 2030 r. Pracujemy też nad strategią wodorową, gdzie (...) jako hipotezę postawiliśmy sobie cel między 2 a 4 tys. megawatów elektrolizerów w 2030 r. - tłumaczył minister.
REKLAMA
Przywołał także projekt stworzenia "autostrady wodorowej", która połączyłaby północ Polski, gdzie gaz ten byłby generowany, z uprzemysłowionym południem Polski, które także byłoby beneficjentem zeroemisyjnego wodoru.
Zbigniew Gryglas: moce wytwórcze polskich farm wiatrowych mogą przekroczyć planowane 10,4 GW
Niewykluczone, że moce wytwórcze polskich farm wiatrowych będą docelowo wyższe niż planowane 10,4 GW - wynika z wypowiedzi wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej Zbigniewa Gryglasa na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
- W tej chwili zaczynamy coraz bardziej odważnie mówić o tym, że przekroczymy znacznie te założenia, które prawdopodobnie znajdą się w programie strategicznym rządu Polityka Energetyczna Polski do roku 2040. Tam mówiliśmy od dłuższego czasu o 10,4 GW nowych mocy na morzu. (...) Wiemy, że plan zagospodarowania obszarów morskich pozwala na więcej - powiedział Gryglas podczas panelu "Offshore - wiatr od morza".
Dodał, że szacunki wskazują na inwestycje w sektor morskich farm wiatrowych na 130 mld zł w pierwszej fazie projektu.
REKLAMA
Pełnomocnik podtrzymał też swoją wypowiedź z końca sierpnia tego roku, że projekt ustawy o promocji energii z morskich farm wiatrowych w październiku powinien trafić do Sejmu i że ustawa powinna zostać uchwalona do końca roku.
PAP, jk
REKLAMA